Hudebně literární pořad k 90. výročí ZŠ Němčice n. H.

„Má svůj den, tak slavnostně ji vítám, já chtěl bych jí ten nejhezčí dárek dát …“ touto znělkou z písně Pavla Vítka se otvíral 20. října 2015 v němčickém kinosále HUDEBNĚ LITERÁRNÍ POŘAD věnovaný 90. výročí ZŠ NĚMČICE NAD HANOU. Ano, právě v těchto dnech si naše město a škola připomíná slavné výročí, kdy byla na Tyršově ulici v roce 1925 postavena měšťanská škola. Za 90 let prošla spoustou změn a dnes už se honosí v novém svátečním kabátě a moderním vybavením. Kdo se přišel podívat na den otevřených dveří spojený se školním jarmarkem, to může potvrdit. Celá škola narozeninově zářila!!!

  

Nejvíce si to však užily asi děti z pěveckého sboru Skřivánek, které pilně nacvičovaly na své velkolepé vystoupení. Veškeré úsilí a zkoušky pak byly na koncertě zúročeny potleskem plného sálu diváků. Zazněly tu melodie a scénky o škole, dětech a bezstarostném mládí.

 Veselou náladu navodily písničky „Zpívat, žít a jít“, „Pátá“, „Statistika“ a  naše „Školní hymna“, kterou si se Skřivánkem vystřihli sóloví zpěváci Lenka Heráková, Tereza Kvapilová, Tereza Kovářová, Adéla Zahradníková, Tomáš Litera, Miroslav Oplocký, Dominik Majer a Michal Vrána spolu s bývalými sólisty – Annou Buriánkovou, Barborou Oulehlovou a Michalem Lenertem.

  

Ne jeden divák uronil slzu při písni „Pro mámu“, která byla jako poděkování rodičům za lásku a podporu. Další tklivá píseň „Pod peřinou“ v režii třídy 7. A a textaře Jiřího Vosičky putovala v přímém přenosu do pražské nemocnice v Motole. Byla dárkem a povzbuzením pro Haničku Pospíšilovou, která už třetím rokem bojuje se zákeřnou leukémií. Píseň jako modlitba se nesla z úst všech 90 zúčastněných zpěváčků a sólistky – její nejlepší kamarádky Kristýny Ševčíkové ( Zajíčkové ). Atmosféru umocnil i hudební doprovod příčných fléten, zvonů a zvonkoher.

9. třída s p. učitelkou Naďou Tesaříkovou si pro diváky připravili výběr scének a vtipů ze školního prostředí, ale také básně od našich žáků. Celým pořadem nás provázeli taktéž deváťáci a to Petra Lechnerová a Štěpán Vozihnoj. Mluvené slovo jim napsal p. učitel Pavel Janura. K mluvenému slovu si přišli na své i ti menší – z 5. B – Kristýna Kypastová a Vanesa Valášková.

Na prvním koncertě nechyběly ani slavnostní projevy naší p. ředitelky Hany Matuškové, p. starostky Ivany Dvořákové a předsedkyně POŠ Jany Oulehlové. Po nich následoval křest ALMANACHU K 90. VÝROČÍ ŠKOLY.

Ve finále se všech 100 účinkujících sešlo na jevišti a rozloučilo se hymnou mikroregionu „Spolu dokážem víc“. V záři světel, které byly pod taktovkou Ladislava Foltýna, se blýskaly flitry a barevné pompony krásných roztleskávaček. O profi zvučení se tentokrát postaral Jakub Zapletal s Cellarix Recordings. Videoprojekci z historie školy, jež byla v průběhu pořadu promítána na plátno vedle jeviště, zaštítil p. učitel Libor Mitana. 

Velký dík patří všem, kteří se na pořadu podíleli a nejen přímo na něm, ale i v jeho zákulisí – hlavně však p. asistentce Lence Chalánkové za vzorné hlídání zpěváčků, p. Marcele Minaříkové za sponzorské perníkové dárky, výtvarnému týmu za výzdobu, p. zástupkyni Janě Benešové za profesionální a lidskou podporu VŽDY, když bylo třeba, manažeru Michalu Lenertovi za obětavou pomoc při organizaci a technické zázemí, Jiřímu Vosičkovi za skvělé texty, všem účinkujícím a jejich rodičům, ale především p. učitelce Nadě Tesaříkové za spolurežii pořadu a za velké srdce, které má na dlani pro všechny děti a dobré lidi…   

                                                Za režii, 7.A a pěvecký sbor Skřivánek         

                                                                                                                   Mgr. Lenka Literová

Kontakt

Pěvecký sbor Skřivánek Základní škola Němčice n/H Tyršova 360
798 27, Němčice nad Hanou
Mgr. Lenka Literová
tel. 737 928 171

Michal LENERT
tel. 739 662 713

skrivaneksbor@seznam.cz